סיורי "חופרים לעומק"

"חופרים לעומק" –

חוג סיורים מודרכים ברחבי הצפון מבית מדרשת הגולן

מה זה בכלל 'חופרים לעומק', זה נשמע לי כמו הכשרה מקצועית בארכיאולוגיה?

כאן הכוונה היא אחרת, ל"חוג משוטטים", קורס טיולים באזורי הגולן והגליל. התכנית כבר קיימת למעלה מעשור, בעבר הייתה קשורה גם אל מתנ"ס גולן, והיום מנוהלת בידי מדרשת הגולן. מידי שנה מתקיימים 10 סיורים מודרכים, בימי שישי בשעות הבוקר, המועברים ע"י מיטב מדריכי הטיולים. התכנית בנויה בהתאם לעומסי העבודה בענף החקלאות, ולכן רוב הסיורים מתקיימים בחודשי החורף. הסיורים עוסקים בשלל תחומים: היסטוריה וארכיאולוגיה, בוטניקה, זואולוגיה, גאולוגיה, ציונות ומורשת קרב ועוד ועוד.

 

ואיך זה עובד מבחינה טכנית, זמנים, רמת קושי, תחבורה?

ההתניידות בסיורים היא ברכבים פרטיים. מפגש בנק' ההתחלה בשעה 08:00, וסיום משוער בשטח בשעון חורף 13:00, ובשעון קיץ סביב 14:00.  סביב 08:45 נערכת הפוגה קלה, לטובת ארוחת בוקר שמביאים מהבית. בסיורים משולבים גם הליכה וגם הסברים, בד"כ שעה-שעה וחצי של הליכה, כמובן בהתאם לסיור ולתנאי השטח. קטעי ההליכה בד"כ בדרגת קושי בינונית, כשיש הליכה קשה יותר, כמובן שנמסרת על כך הודעה מראש. הסיור האחרון, סיור 'חותם שנה' הוא במתכונת אחרת, הוא איננו ביום שישי אלא ביום 'עבודה רגיל', זהו סיור של יום מלא עם אוטובוס צמוד, והמתקיים באזורים אחרים בארץ.

 

נשמע נחמד, כמה עולה להשתתף בחוג הזה?

75 ₪ למשתתף לסיור. מנוי שנתי 650 ₪ למשתתף. אין צורך בהרשמה מראש, מגיעים ומשלמים (מזומן/צ'יק/אשראי) ומשתתפים בסיור. הסיור האחרון שהוא עם אוטובוס צמוד, ובו קיום הסיור מותנה כן מותנה במספר משתתפים, המחיר בו הוא 125 ₪ למשתתף, וסיור זה הינו בהרשמה ותשלום מראש.

 

רגע, רגע, מי משתתף בחוג הזה היום, תהיה לי שם חֶברה נעימה?

אנשים מבוגרים רובם מרחבי הגולן והגליל, מנעד הגילאים מגוון מאוד, בגדול גילאי 40-80, והאווירה נעימה ומסבירת פנים.

 

מה, עכשיו אני אצטרף לתכנית שמתקיימת כבר כ"כ הרבה שנים, אני לא אבין כלום על מה מסבירים?

עובדה שפעם בכמה זמן מצטרפים חברים נוספים לחוג, והם בהחלט מרגישים בנוח. המדריכים יודעים להעביר את החומר בצורה המשלבת רמות ידע ורקע שונה של המודרכים, וכשיש דברים שהם לא מספיק מובנים, בהחלט שואלים את המדריכים.

 

תכנית נהדרת, אבל אני אוכל לבוא רק לחלק מהתכנית, זה כדאי בכלל?

הסיורים לא בנויים ע"פ רצף כרונולוגי או כל נושא אחר, כך שהם לא תלויים אחד בשני, ובהחלט יש למה לבוא רק לחלק מהסיורים, כפי שנוהגים חלק מחברי החוג.

 

טוב, אני בדרך להשתכנע להצטרף, איזה ציוד מומלץ להביא לסיורים?

ציוד קבע מומלץ: ארוחת בוקר, מים, נעליים, ציוד מתאים להליכה, תעודות זהות וכרטיסי מטמון למי שיש (לכניסה מוזלת לאתרים בתשלום), ולמעוניינים – כיסאות ניידים לישיבה בהסברים ומקלות הליכה.

 

רגע, ואיפה משיגים את התכנית?

התכנית לשנת תשע"ח מצ"ב בהמשך הדברים. כמו'כ, לפני לקראת כל סיור נשלחים במייל תזכורת על קיום הסיור, תכנית הסיור, ופרטי מקום המפגש וכדו'.

 

לתוכנית השנתית לחצו כאן

בימים אלו אנו עובדים על התוכנית לשנה הבאה.

נעדכן...

 

עוד משהו שחשוב לדעת?

פשוט לבוא ולנסות, ניפגש בשבילים.


accessibility