נחל סמך / עודד פורת

נחל סמך הוא הנחל המשמעותי היחיד כרגע שאותו חוצים במהלך כל שביל הגולן .

 והפעם נלך בנחל הגדול, נחל סמך שלמעשה הוא הנחל המשמעותי היחיד כרגע שאותו חוצים במהלך כל שביל הגולן .בעונה הזו הוא פורח כולו המים זורמים בשצף קצף במורד הנחל, העצים הנשירים בחורף מתעוררים עם פריחת עלים מחודשת והכנרת שמציצה מתוך חלון הנחל כחולה ומרהיבה כתמיד.
את המסלול מתחילים מאתר העתיקות "אום אל קנטיר" שנקרא גם בשם "קשתות רחבעם", האתר הארכיאולוגי החשוב שכבר כתבנו עליו בעבר נמצא בסמוך לקיבוץ נטור. ההגעה אליו דרך כביש הכניסה לקיבוץ, 200 מטר לערך לפני שער הקיבוץ ישנה דרך עפר מצד ימין עליה נוסעים בעקבות שילוט האתר עד לחנייה. נמצא נק' צל טובה, נניח את הרכב, ניפרד ממנו ונתחיל לצעוד. ראשית יורדים ברגל את המדרגות לעבר בית המעיין המכוסה קשתות הנמצא בחלק הדרומי של האתר מכאן נצא בשער הבקר ונרד בדרך העפר ימינה כלומר מערבה אל תוך הנחל על בסיס סימון שבילים כחול. בסיום הירידה נתחבר אל דרך תוואי ההטיה הדרך המפורסמת שפרצו הסורים מתוך מטרה להטות את מי הירדן על מנת שלא יגיעו אל הכנרת. הדבר גרר פעילות צבאית נמרצת שכונתה בשם "הקרב על המים" פעילות זו עצרה את התכנית הסורית עד למלחמת ששת הימים, עת האיום הסורי הוסר מעלינו. עם דרך תוואי ההטיה נלך שמאלה, כלומר דרומה. בנק' המפגש עם תוואי ההטיה נפגוש במכר ותיק סימון שביל הגולן בגווני כחול,ירוק ולבן. איתו נרד בדרך ג'יפים נוספת מסומנת אדום שתוביל אותנו לצלול את תוך ערוץ הנחל.
ההליכה על השביל תארך כ45 דק' בדרכינו נוכל לראות שלל פריחה סוף חורף אופיינת. צמח אחד תפס את עיני בעת הטיול במקום והכוונה היא לצמח מטפס שחוגג על האלות העומדות עירומות בשלכת . הצמח פרסיון שמו נותן מעטה ירוק עם פרחים לבנים לאלות המתעוררות כעת להתחיל ולהצמיח את עליהם שנשרו בחורף. השביל יוביל אותנו עד למפגש הנחלים. הכוונה היא למפגש שבין שני נחלים. נחל סמך המגיע מצפון-מזרח ואל על עם המפלים המפורסמים "השחור ו"הלבן" המגיע מדרום מזרח. מכאן הם נקראים נחל סמך. בנקודה זו מומלץ לעשות הפסקה אך לקחת בחשבון שרבים הסיכויים שלא תהיו לבד.
ג'יפאים רבים מגיעי למקום כתחנת עצירה אולטימטיבית מה שעלול להופך את המקום לקצת יותר מידי הומה ורועש. מכאן נוטשים את דרכי הג'יפים המסומנות ואת ההעפלה למעלה אנו עושים בדרך שפולסה וסומנה אך ורק לכבוד "השביל". הדרך מטפסת על השלוחה ממזרח לשביל הג'יפים אל דאגה מסמני השביל עשו עבודה טובה אך צריך כל הזמן לתור בעיניים אחרי הסימון מכיוון שהדרך איננה ברורה עדיין ויש תחושה שהולכים בר בשטח בכל מקרה הטיפוס כאן איננו קל והוא אורך כחצי שעה. אין יותר מידי צל בעת ההליכה והעצים הבודדים שכן נמצאים כאן, נתפסו כבר על ידי שיחי הסרפד הצורבים. בכל מקרה כדאי וצריך לעשות עצירה כמובן שגם בשביל צבירת כוחות וקירור הגוף על ידי שתייה אך גם בגלל הנוף הניבט בגדה השנייה של הנחל , שלוחת לביאה הענקית והירוקה.
השביל יחצה דרך רחבה ההולכת ממזרח למערב אך אנו ממשיכים להעפיל בעקבות הסימון. השביל יוליך אותנו אל זרימה שתקשה עלינו את המעבר וגם תפגיש אותנו עם צמחיית נחלים של פטל, שיח אברהם, עצי דולב ותאנה. אין ספק שהגענו למקור מים חיים. מקור המים הינו מעיין קטן שזורם לו בנחת אל עבר שוקת פרות ומשם הלאה אל תוך נחל סמך . לאחר שנפנה את ראשינו להמשך הדרך נראה חירבת אבנים ניצבת מעל ינו וכך נבין שהמעיין שלפנינו היה מעיין הכפר של המקום הזה שנקרא עדיסה.

הכפר עדיסה היה כפר בדואי-סורי שנבנה על חורבותיהם של כפרים מהתקופה הרומית- ביזנטית. מכאן לא נשאר עוד הרבה עד לכביש 789 העולה מצומת כורסי אל דרום רמת הגולן. אנו הולכים בשלב ראשון בשטחי מרעה של בקר ולאחר מכן בסמוך לגדר המקיפה שדה. שדה זה הינו חלק מחוות בודדים "פירטית" שנמצאת בסמוך לחרבת ומעיין תעינה, הנמצאים מערבה לנו. עם השביל נגיע עד לכביש שם נצרך לתזמן מכונית שתאסוף אותנו בין ק"מ 7 לק"מ 8 על הציר על מנת שנוכל להגיע בחזרה אל רכבינו. הטיול מיועד למיטבי לכת ואורך כארבע שעות לערך. יש להצטייד במים רבים, כובע ונעלי הליכה שכן כמעט ואין נק' צל לאורך המסלול והזוחלים והרמשים הצעירים ומלאי הארס המסתובבים כעת רעבים לאחר החורף.

מדרשת הגולן עורכת סיורים  בעקבות שביל הגולן לפרטים: 046678808
 


accessibility