סקר נוחיילה ושדה הדולמנים ה"מלכותיים" מצפון לתל דן בעקבות מסעו של המלך ג'ורג' ה-V בשדות הדולמנים של הגליל העליון

אורי ברגר

בעשרים וחמישה באפריל 1882 עברו בדרך, היורדת מזרחה ממצודת הונין אל עבר הבניאס ותל דן, האחים הנסיכים מווילס, יורשי העצר לכתר הבריטי. הנסיך אלברט ויקטור ואחיו הצעיר ג'ורג', מי שיירש לימים את המלוכה ויוכר כמלך ג'ורג' ה-V. במהלך מסעם, מעט לאחר חציית נחל חצבאני בגשר העתיק שמדרום לכפר ע'ג'אר, גילו מספר דולמנים בשטחי הנוחיילה שמצפון וממזרח לתל דן.

תגליתם הארכיאולוגית של הנסיכים צוינה בזיכרונותיהם כאחד משיאי מסעם בארץ הקודש, והייתה לחידוש של ממש בחקר עתיקותיה של ארץ-ישראל ובחקר הדולמנים בלבאנט, מחקר שהיה אז עוד בחיתוליו ואף בימינו נותרו שאלות רבות שטרם באו על פתרונן.

מסעם של ג'ורג' ה-V ואחיו בארץ-ישראל והתגליות החשובות שהניב כמעט ונשכח מאז. באביב 2016 יצאה משלחת סקר ארכיאולוגי מטעם רשות העתיקות ומכללת תל חי אל אותו שטח בו התגלו הדולמנים ה"מלכותיים" לפני למעלה מ-130 שנה, זאת תוך ניסיון להתחקות אחר נתיבם של הנסיכים באזור זה ולאתר מחדש את הדולמנים שגילו.

ניסיון שיחזור נתיב מסעם של הנסיכים ואיתור תגליותיהם בוצע תוך עיון בכתביהם ובמפות שפורסמו בשנים שחלפו מאז ביקרו בארץ; וניתוח השטח כיום בהתבסס על צילומי אויר ומפות מעודכנות.

תוצאות הסקר הארכיאולוגי המפורט שנערך חיזקו את התצפיות הראשוניות שערכו הנסיכים, וחשפו שדה דולמנים גדול בשטח שבין גשר החצאבני ובין תל דן. על אף השינויים וההפרעות הרבות שעברו על השטח במהלך עשרות השנים האחרונות  הצלחנו להתחקות אחר נתיב מסעם ההיסטורי ולמצוא מחדש את הדולמנים ה"מלכותיים" האבודים.

צילום: אורי ברגר

רישום הדולמנים במאה ה-19 | כך נראה הדולמן כיום

אורי ברגר, רשות העתיקות; המכללה האקדמית תל-חי

urib@israntique.org.il

גונן שרון וחיים גורן, המכללה האקדמית תל-חי

המלצות נוספות

תל סאקי

תל סאקי הוא מקום היסטורי שהפך לסמל מרכזי במלחמת יום הכיפורים שהתרחשה בשנת 1973. התל ממוקם בגולן הסורי, שהיה אז בשליטה ישראלית, ושימש כחזית מרכזית

שביל הגולן

  שביל הגולן– שביל הגולן, האח הקטן של שביל ישראל, הוא שביל טיול ארוך בן כ-120 ק"מ המתחיל בחרמון ומסתיים במורדות הגולן בתצפית על הכנרת.

יער אודם

יער אודם

יער אודם הוא שריד ליער גדול יותר שכיסה את האזור עד לפני מאה שנים. הצ'רקסים שהתיישבו בגולן במאה ה-19 כרתו את עצי היער לבנייה ומכירה

Open chat
שלום,
כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן