נחל כחל סנאים

עודד פורת

טיול בחרמון, באחד מאותם אזורים המותרים בטיול. החלק הדרומי של שלוחת שריון.

באירופה בחודשי הקיץ הופכים אתרי הסקי הפופולריים של החורף למסלולי הליכה רגליים המכונים בעגה המקצועית "טרקים". בהרי האלפים צריך להירשם מראש ללינה בבקתות החורף הפזורות לאורך המסלולים והמוני אנשים צועדים במדרונות הירוקים שלפנים היו לבנים מהשלג. גם לעם השוכן בציון יש אתר סקי ,הלא הוא הר החרמון. אך אפשרויות הטיול הרגלי בו מוגבלות שכן ההר שהוא "העיניים של המדינה" כפי שקרא לו בני מסס ז"ל, לוחם גולני שהיה ממשחררי ההר במלחמת יום הכיפורים, גויס לטובת בטחון ישראל, והשיטוט בו כפוף לאישור צה"ל. עם זאת, עדיין ישנם שטחים בהר שאפשר לשוטט בהם על גבי מסלולים מסומנים.

עכשיו  נמליץ על טיול באחד מאותם אזורים המותרים בטיול, החלק הדרומי של שלוחת שריון, שמקור שמה בפסוק מפרשת השבוע: "צידונים יקראו לחרמון שריון והאמורי יקראו לו שניר". ואכן בלוחות שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות במקום מושבם של ה"צידונים" בעיר אוגרית, עיר נמל עתיקה בצפון סוריה של היום נמצאת הקבלה בתיאור הר גבוה עם ארזים רבים שמתואר בשם "שריון" והחוקרים כמובן מקבילים אותו מיד עם תיאור הר חרמון במקורותינו.
תחילת טיולינו בציר המכונה "ציר 5". ציר רוחב המחבר את כל שלוחות החרמון הדרומיות תחילתו של הציר 300 מטר דרומית לקופות הכניסה לאתר הסקי של החרמון. מכאן אנו צועדים בכביש המסומן אדום מערבה אל תוככי בקעת מן הנמצאת צפונית לנו.

בקעה זו משמשת לאגירת מים בזכות שני יתרונות גיאולוגיים הראשון העובדה שהבקעה איננה מנוקזת לנחל אלא היא מעין "קערה" המכונה "דולינה" בלעז, תופעה נפוצה בחרמון. אך יתרונה ביחס לדולינות אחרות הינה העובדה שבחלק מהבקעה היא מכוסה בחרסית האטומה למים וכך נוצרת בריכה טבעית האוגרת את מי הגשמים, דבר שכמעט ואינו קיים בחרמון הגירני שבו המים מתמוססים אל הקרקע הגירנית ונובעים בתחתיתו של ההר בנחלים בניאס, דן ועוד. ממש כמאמר חז"ל במדרש רבה לשיר השירים: "חרמון זה כל טובו נתון בזוטו".

מכאן נמשיך עם השביל, ניפרד מציר 5 ונעלה בציר עפר שנקרא בשם "טריק אל מכחיל" שמשמעותו דרך מכרות הכחל אליהם נגיע בהמשך. מעט לאחר מכן הדרך יורדת לשביל להולכי רגל, חוקרי החרמון כינו קטע זה בשם "הערוץ הלח" על שום הלחות הגבוהה יחסית השרויה בו ויוצרת תנאים לגידול חבורת אלון שסוע, עוד אחד ממיני האלון הנפוץ באזורים צפוניים יותר וזוהי הנקודה הדרומית ביותר בה הוא חי. העץ גדל לגובה עצום של 6-8 מטרים עובדה שגרמה למיכה ליבנה חוקר החרמון לכנות אותה במושג: "יצא מכלל חורש אך לכלל יער לא הגיע".

מכאן ניתן גם לראות יפה את "כתף שיאון" רכס מקביל לרכס עליו אנו הולכים שכיום לא ניתן להגיע אליו משום שיקולי ביטחון שכן שם עובר קו הגבול בין ישראל ללבנון. מתחתינו זורם נחל שיאון שגם אליו הגישה אסורה משיקולי ביטחון והסימון השחור המופיע במפות כמוביל אל הנחל נעלם מהשטח. נוכל גם לראות שרידים להתישבות אדם אלו הן "מזרעות", כפרים עונתיים לרעיית עדרים, שבהם השתמשו תושבי הכפרים הדרוזיים שבחלק הלבנוני של החרמון. מכאן אנו מטפסים אל הר כחל, בקצה העליה מסתתרים מחצבות הכחל שמשמש לאיפור ולתרופת עיניים, אצל הדרוזים מקובל למשוח את עיני התינוקות בכחל כחיזוק לעיניים. הסורים דווקא ציפו למצוא תועלת כלכלית מהעניין אך גילו שכמות הכחל נמוכה מאוד ואיננה מוצדקת כלכלית ועל כן זנחו את המכרות. השביל יורד אל הציר שעזבנו לפני כן, נמשיך בו עד לחיבורו עם סימון שבילים שחור שיוביל אותנו להר סנאים שעליו נמצא אתר ארכיאולוגי יחודי "מקדש יטורי". נפרק את המושג אחד אחד "מקדש" כלומר מקדש עבודה זרה ככל הנראה לאל השמש הליוס מיקומו של המקדש ממחיש היטב את תיאורו של ירמיה הנביא בהפטרה שקראנו בשבוע שעבר: "…על כל גבעה גבוהה ותחת כל עץ את צעה זונה".

מיהם היטורים? היטורים הם שבט ערבי שככל הנראה היו צאצאיו של יטור בנו של ישמעאל כפי שמופיע בספר בראשית פרק כ"ה. במקביל להקמת הממלכה החשמונאית והממלכה הנבטית מופיעה ממלכה יטורית המשתרעת בחלקים הצפוניים של ארץ ישראל. גבולם עם הממלכה הנבטית היה במרכז רמת הגולן של היום. ע"פ יוסף בן מתיתיהו חלקם גוירו ע"י יהודה אריסטובולוס ממלכי בית חשמונאי. הם נודעו כקשתים מעולים ועל כן גויסו לצבא הרומאי. ע"פ ד"ר משה הרטל שחקר את היטורים נמצאים קברים של לוחמים יטורים באירופה.

נחזור בדרך בה הגענו ונרד בשביל המסומן באדום אל בריכת חפור.
בריכה בנויה שהוקמה בדומה לבריכת מן שפגשנו בתחילת המסלול לאגירת מי גשמים לשימוש חקלאי. מכאן נרד אל מושב נווה אטיב ,הכפר האלפיני של המדינה. שם נסיים את טיולינו.
מס' הערות חשובות לביצוע הטיול: ראשית יש לתאם את הטיול עם צה"ל שכן חלק נכבד מהמסלול עובר בשטח אש פעיל של צה"ל, שנית המסלול מיועד למיטיבי לכת ושלישית יש להצטייד במים רבים, ואמצעי הגנה מהשמש בשל הקרינה החזקה השוררת בחרמון.

המלצות נוספות

תל סאקי

תל סאקי הוא מקום היסטורי שהפך לסמל מרכזי במלחמת יום הכיפורים שהתרחשה בשנת 1973. התל ממוקם בגולן הסורי, שהיה אז בשליטה ישראלית, ושימש כחזית מרכזית

שביל הגולן

  שביל הגולן– שביל הגולן, האח הקטן של שביל ישראל, הוא שביל טיול ארוך בן כ-120 ק"מ המתחיל בחרמון ומסתיים במורדות הגולן בתצפית על הכנרת.

יער אודם

יער אודם

יער אודם הוא שריד ליער גדול יותר שכיסה את האזור עד לפני מאה שנים. הצ'רקסים שהתיישבו בגולן במאה ה-19 כרתו את עצי היער לבנייה ומכירה

עין דיבשה – דרבשיה

לפני שנים שוקמה טחנת הקמח דרבשיה בידי בן קיבוץ גונן, פעלה שוב אך הוזנחה. אפשר לחצות את פלג המים ולהיכנס למבנה, להציץ אל אמת המים

המלצות נוספות

תל סאקי

תל סאקי הוא מקום היסטורי שהפך לסמל מרכזי במלחמת יום הכיפורים שהתרחשה בשנת 1973. התל ממוקם בגולן הסורי, שהיה אז בשליטה ישראלית, ושימש כחזית מרכזית

שביל הגולן

  שביל הגולן– שביל הגולן, האח הקטן של שביל ישראל, הוא שביל טיול ארוך בן כ-120 ק"מ המתחיל בחרמון ומסתיים במורדות הגולן בתצפית על הכנרת.

יער אודם

יער אודם

יער אודם הוא שריד ליער גדול יותר שכיסה את האזור עד לפני מאה שנים. הצ'רקסים שהתיישבו בגולן במאה ה-19 כרתו את עצי היער לבנייה ומכירה

Open chat
שלום,
כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן