הג'ילבון

את החום החדגוני של הקיץ בגולן שוברים מימיו הצלולים של נחל הג'ילבון, שזורמים במורד המפלים בדרכם לעמק החולה. ביקור רטוב במפל דבורה ובמפל הג'ילבון, יחד עם סיור היסטורי קצר בבית כנסת העתיק בכפר דבורה, מרכיבים את אחד המסלולים המומלצים לקיץ. אל תשכחו לקחת בגד ים!

-משך מסלול: 3 קילומטר

-רמת קושי: מטיבי לכת.

מאפיינים: אפשרות לכניסה למים, למיטיבי לכת, מעגלי, טיול פריחה.

איך מטיילים:

נחל ג'ילבון מציע שני מסלולים אפשריים:

  1. מסלול מעגלי של כ-3 ק"מ (כ-3 שעות), הכולל ביקור במפל ג'ילבון ובמפל דבורה, וטיפוס בינוני ולא ארוך במיוחד בסופו. כאן מספיק רכב אחד, אותו יש להחנות בתחילת המסלול.

 

  1. מסלול לא מעגלי של כ-5 ק"מ (כ-5 שעות), שכולל גם ביקור בבריכת הקצינים של עין ג'ילבון, ואינו קשה יותר מהמסלול המעגלי. למסלול זה נדרש רכב נוסף שימתין בסמוך לגשר הפקק, במקום שבו שביל העפר המסומן בסימון שבילים אדום מתחבר לכביש . במסלול עצמו ניתן (ואף מומלץ) להיכנס לבריכות המים הנוצרות מהמפלים כמו גם לבריכת הקצינים. מומלץ לבוא מצויידים בבגד ים, וכן בנעלים להליכה במים או בסנדלים סגורים (כאלו שגם ניתן לטייל בהם - לא כפכפים). בכל מקרה לא לשכוח לפחות 3 ליטר מים לאדם וכן קרם נגד שיזוף. בעונת הקיץ, מומלץ לטייל בשעות הבוקר או בשעות אחר הצהריים שכן במסלול חלקים רבים שאינם מוצלים.

אופן הגעה:

נחל ג'ילבון נמצא ברמת הגולן, מצפון לקצרין. מכביש 90 (טבריה-קריית שמונה) פונים מזרחה בצומת מחניים.

  • השארת רכב בנקודת הסיום של המסלול הלא מעגלי: בצומת משמר הירדן פונים שמלאה (צפונה) לכביש 918, חוצים את גשר הפקק, ומיד לאחריו רואים את שביל העפר בו מסתיים המסלול. כאן משאירים את הרכב השני. וחוזרים לצומת משמר הירדן.

 

הגעה לתחילת המסלול: מצומת משמר הירדן ממשיכים לכיוון רמת הגולן, חוצים את גשר בנות יעקב ומטפסים בכביש 91 במעלה הרמה. ממשיכים בכביש 91 בשני הצמתים הבאים (ישר), וכ-1.5 ק''מ לאחר צומת נשוט(הצומת השני), רואים פניה שמלאה לדרך עפר בסימון שבילים אדום, המשולטת לכיוון נחל הג'ילבון. נוסעים בדרך העפר המתאימה לכל רכב כ-2 ק"מ ופונים ימינה בצומת השבילים. ממשיכים 0.5 ק"מ נוסף ומגיעים לרחבת החנייה שבתחילת המסלול.

פרטים נוספים על המסלול ניתן למצוא באתר טיולי.


accessibility