גבעת בזק המלצה לתצפית בגבעה געשית חדשה –ישנה / אלון בן יוסף

לכבוד ראש השנה וההתחדשות שבה אנו ממליצים על תצפית מיוחדת וקצת פחות מוכרת

לרגל ראש השנה נעפיל לראש התל.

המלצה לתצפית בגבעה געשית חדשה –ישנה,

גבעת בזק.

 

ראש השנה בפתח ההכנות בעיצומן, בגדים חדשים, בישולים לחג, והרבה מתנות לרגל השנה החדשה. מה נחדש הפעם? באמת קשה היא מלאכת בחירת המתנות. אנו בחרנו עבורכם מתנה מקורית-"תצפית געשית".

את שמורת הטבע בגמלא כולנו מכירים, מהטיול השנתי, משיעורי ההיסטוריה על המרד הגדול או סתם מטיול משפחתי בגולן. אך האם שמתם לב לגבעת בזק המתנשאת לה מעל צומת הכניסה לאתר? על גבעה "חדשה" זו רצינו להמליץ לכם הפעם.

לאחר שפנינו מזרחה בצומת הכניסה לשמורת גמלא נמשיך עוד כ- 500 מטרים ונפנה ימינה לדרך עפר ברורה (המתאימה לכל רכב) שתוביל אותנו כמה מאות מטרים אל ראש התל. נרד מהרכב ונטפס במדרגות הקצרות אל גגו של הבונקר הצה"לי שבמקום, תצפית היקפית של 360 נפרשת לאופק.

גבעת בזק הינה גבעה געשית המתנשאת רק עשרות מטרים בלבד מעל סביבתה. הייחודיות והיופי שבתצפית זו קשורה למרחב המישורי העצום הפרוס סביבה ללא כל מפריע. העומד בראש התל רואה תחתיו את מישורי מרכז הגולן, את קו התילים מצפון ואת הרי הגליל במערב.

למרגלות הגבעה פרוס שדה הדולמנים הגדול בגולן. הדולמנים, כ - 200 בסה"כ (ברובם) בנויים משלוש אבנים: אחת על שתיים. לפעמים מקיף אותם מעגל אבנים ולפעמים טומולוס (תל קבורה) מעליהם. כנראה ששמשו לקבורה או לפולחן.

השעה המומלצת להגעה היא או בזריחה או בשקיעה, התצפית הנרחבת מאפשרת לעקוב אחרי פעילות בע"ח רבים המסתובבים במרחב (זאבים, תנים, חזירי בר וכו') וכמובן נשרי מצוק נחל גמלא.

לאחרונה הציב משרד הביטחון שילוט במקום כך שתוכלו לקבל הסבר על המרחב. הגבעה עצמה היא גבעה געשית של קילוח לבה מלפני כ-3 מיליון שנה. הקילוח נע ממזרח למערב וכיום הוא מפריד בין שני נחלים מחורצים - נחל גמלא מצפון ונחל דליות מדרום.

סיומה של שנה ופתיחתה של שנה חדשה זה זמן מיוחד של בחינה מחודשת של דרכינו, באילו שבילים הלכנו והיכן בטעות סטינו מן הדרך. העלייה לתצפית מסמלת לנו את הצורך לעצור לרגע, להרים את המבט ולבחון הכל מלמעלה. יש משהו ביציאה לטבע שמרענן אותנו ומאפשר לנו לחזור לטבעיות שלנו.

אנו בבית מדרשת הגולן מאחלים לכם שנה טובה ומתוקה.

שנה משמעותית של עשיה ברוכה, שנה שבה נקדם את העולם כל אחד בדרכו שלו המקורית והייחודית.

וכמובן, שנה של הרבה טיולים כולנו ביחד וכל אחד בדרכו שלו.


accessibility