נחל עורבים / עודד פורת

אחד מהנחלים בצפון הגולן הזורמים רק בחורף. נחל מיוחד במינו

 רמת הגולן נתפסת כ"ארץ המים", שבה הנחלים זורמים במשך כל השנה, ממש כמו באירופה. גם בחודשי הקיץ, כאשר הכל צהוב ויבש, נחלי הגולן זורמים ושוצפים, ונותנים למטייל בהם פסק זמן מהחום הקיצי הכבד.
אולם לא כל נחלי הגולן מפגינים את איתנותם במשך כל השנה. דווקא בצפון הרמה, מספר נחלים זורמים אך ורק בחורף, מכיוון שאספקת המים שלהם מגיעה ממעיינות גבוהים שאגני ההיקוות שלהם קטנים יחסית, וחלקם אף אינם נובעים כלל בחודשי הקיץ, בחורף לעומת זאת, לאחר שהגשם הראשון הרווה את האדמה, נחלי הצפון מתחילים לקלוט את הנגר העילי הרב היורד בצפון הגולן, האזור בעל כמות המשקעים הגבוהה בארץ, והנחלים חוזרים לפעילות.

לרוב אין כאן אירועי שיטפון כמו בדרום הארץ, אבל הזרימה בנחלים ממשיכה והולכת לעיתים עד חודש לאחר אירוע הגשם שבו התחילה. בעקבות גל הגשם שפקד אותנו סופסוף השבוע, נצא לטייל באחד הנחלים המיוחדים בצפון הגולן, נחל עורבים.
כיצד מגיעים? ניסע על כביש 959 היורד מצומת האמיר (ווסט) לקיבוץ גונן שבעמק החולה, עד שנפגוש את 'ציר הנפט', שדרכו העבירו בעבר נפט מאזור עיראק לנמלי לבנון. כיום הצינור שפרוס לאורך הציר משמש להולכת מים בלבד.
ניסע על ציר הנפט צפונה, וממערב לו נבחין בישוב חדש בשם מצוק עורבים. מדובר ביישוב תיירותי חדש שמשקיף על נוף עמק החולה, והוא למעשה הרחבה של היישוב קלע אלון שנמצא מזרחית לנו. נמשיך כ-2 ק"מ עד למפגש ציר הנפט עם הנחל, ומכאן נצא לדרך בעקבות הסימון האדום.
בין סלעי הבזלת ניתן לראות ריכוזי רקפות מרהיבים, ובקרוב נוכל גם לראות את הכלניות שפורחות פה כבר מחודש ינואר. לאחר הליכה של כרבע שעה לאורך הערוץ נגיע לסדרה של ארבעה מפלונים בגבהים של 2 עד 6 מטרים, ולקינוח נגיע למפל החמישי והגבוה שבמפלי הנחל, שגובהו כ-20 מטרים. אל דאגה, הדרך עוברת מעל המפלים ואין צורך לגלוש בהם על מנת להמשיך בדרך.

התצפית על המפלים מומלצת מאוד בימי גשם, או ממש בסמוך להם, שכן אז זרימת המים בשיאה. על פי מייק ליבנה מבית אוסישקין, בעבר נמדדה כאן זרימה חסרת תקדים של 13,000 ליטר לשנייה. מראה חמשת המפלים בשעת שיא הזרימה הינו מראה שאינו מותיר אף צופה בשוויון נפש.
מעל למפל הגבוה ניחשף למצוק מרשים במיוחד, שליודעי הח"ן וחובבי הגיאולוגיה שבינינו הוא חגיגה של ממש. המצוק הינו חלון תצפית להבנת תהליך היווצרות הקרקע הבזלתית של צפון הגולן. ניתן לראות בו שכבות של תשע התפרצויות געשיות שונות, מופרדות אחת מהשנייה בקו דקיק בצבע אדום או חום. מנקודת התצפית ניתן לרדת אל תחתית המפל הגבוה ולחזות ביפי זרימת המים מלמטה. ממש מתחת למפל הגבוה צונח מפל נוסף, אך במקומו מתחלף המסלע לסלעי גיר לבנים. בעמידה בין שני המפלים אפשר לראות בצורה מרהיבה את הניגודיות שבין מסלע הבזלת השחור למסלע הגיר הלבן. מכאן אפשר להמשיך בתוך ערוץ הנחל. בשעת שיטפון הדרך מדהימה אך קשה במקצת, שכן צריך לדלג מצד לצד בין פלגי המים, לעיתים זרימת המים נעלמת מתחת למפולות האבנים שצנחו בתוך הנחל ברעידות אדמה שונות. כדאי ללכת בשקט ולהסתכל על הסלעים, המשמשים מחסה לשפנים. בנחל ישנו ריכוז גדול של שפני סלע שאפשר לצפות בהם מתחממים באור השמש.
ההליכה בערוץ מסתיימת במפגש עם דרך הפטרולים הישנה, שהיוותה קו גבול עד למלחמת ששת הימים. על בסיס הדרך נגיע עד לכביש 959 ,ק"מ וחצי מקיבוץ גונן.
לפני היציאה לדרך, על מנת לא להתאכזב, רצוי להתעדכן במצב זרימת המים בנחל.
 


accessibility