משולש הגבולות ועין איה / עודד פורת

ארצנו מתוחמת בגבולות ארוכים עם שכנותנו הלא ממש סימפטיות, אך ישנם רק כשלוש נקודות בהם ישנו מפגש גבולות של שלוש מדינות או יותר

"זאת תהיה לכם הארץ לגבולותיה סביב"
 כך נכתב בפרשת מסעי שבספר במדבר בתיאור הראשון של גבולות הארץ.
ארצנו מתוחמת בגבולות ארוכים עם שכנותנו הלא ממש סימפטיות, אך ישנם רק כשלוש נקודות בהם ישנו מפגש גבולות של שלוש מדינות או יותר , הראשון בנק' הדרומית ביותר של ישראל באילת, אמנם שם אין ממש מפגש גבולות אך בתצפית מהר צפחות שמעל העיר ניתן לראות ארבע מדינות: ישראל, מצריים, ירדן ובאופק את ערב הסעודית.
מפגש הגבולות השני הינו בנק' הצפונית ביותר בארץ, החרמון. שם בשלב זה של החיים אי אפשר לבקר אבל אינשאללה לכשירגע המצב הבטחוני נוכל ללכת ולראות מפגש גבולות של שלוש מדינות: ישראל,סוריה ולבנון.
אנו נלך אל נקודת המפגש השלישית, משולש הגבולות סוריה-ישראל- ירדן, אמנם גם נקודה זו נמצאת בלב איזור בטחוני כמו מרבית קווי הגבול שלנו אך בהחלט ניתן ללכת ולהשקיף על האזור המיוחד הזה שבו הגבול איננו רק קו גבול מדיני אלא גם קו גבול גיאוגרפי, הגבול עובר במפגש נחלי הירמוך והרוקד.חלוקת הטריטוריה הינה כדלקמן: השטח שמצפון למפגש הינו סוריה, השטח מדרום ירדן וממערב לירמוך "הישות הציונית" הלא היא מדינת ישראל. בנקודת מפגש הגבולות הנחלים הינם מצוקיים מאוד, הפרש הגבהים בין הרמות שמעל הנחלים הינו מרשים במיוחד ויוצר מראה מרהיב בו צונחים סלעי הגיר הירוקים אל הנחלים העמוקים שנמצאים מתחתיהם.
מי שרוצה לשזוף את עיניו במראה המרשים עליו לשים את פעמיו אל עבר קיבוץ מיצר הנמצא בדרום הגולן, כק"מ דרומית לצומת אפיק (כביש98- כביש 789). על מנת להגיע לקיבוץ נפנה מכביש 98 מזרחה עד לצומת הכניסה לקיבוץ, שם נמשיך ישר כ200 מטר עד לצומת שבה נפנה שמאלה על דרך הפטרולים העליונה,בצומת ישנו גם שלט של רשות שמורות הטבע המכוון לעבר נק' סיום נחל מיצר לאחר 300 מטר נגיע לצומת נוספת בה נפנה מזרחה  לא להיבהל מהשלט המכריז על אזור צבאי סגור, אמנם אנחנו בתוך שטח בטחוני אך אם השער איננו סגור, ולרוב הוא איננו סגור, בהחלט אפשר להיכנס בציר הנסיעה הזה שבו נוסעים חקלאים רבים. מיד לאחר הפנייה  שמאלה נקבל את הנוף במכה, נהגים ראו הוזהרתם, לכן כדאי לעצור בצד הכביש את המכונית ישנו אפילו מפרץ חניה מאולתר שממנו ניתן להביט על המדרונות הצונחים מולנו ולנשום עמוק את האוויר הנקי.
מכאן נמשיך לעבר מעיין משופץ כדבעי כמיטב מסורת המעיינות הגולנית. מתחת לנק' התצפית עובר קו מעיינות אופייני לגולן, שכן המעיינות נובעים במפגש שבין הבזלת לגיר. מי התהום שמחלחלים בין סדקי הבזלת מגיעים לשכבת הגיר האטימה חלקית למים ומוצאים את דרכם החוצה אל פני השטח בקווי המצוקים של הגולן, את המעיינות ניתן לראות היטב דווקא בקיץ ולא בגלל שפיעתם כמו בגלל העובדה שמסביבם צומחת צמחיה ירוקה הבולטת על רקע העשביה היבשה הצהובה המכסה את כל מדרונות הגולן. באחד מאותם המעיינות , הייתה קיימת בריכה שבנו ככל הנראה הסורים אותה שיפצו חברי מושבי נוב לזכרו של בן המושב אילון הורביץ, שנהרג בתאונת אימונים ברמת הגולן בי' בשבט התשס"ד למעיין הם קראו "עין אי"ה",
 בכפל משמעות המקפל מחד את שמו של אילון ושמו השני יעקב ומאידך את שם פירושו המפורסם של הרב קוק זצ"ל לאגדות חז"ל שבעין יעקב. לעבודת השיפוץ והשיקום של בריכת המעיין הצטרפו גם חבריו של אילון מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי. הדרך אל המעיין היא על הכביש שבו התחלנו את התצפית, משם נגלוש כק"מ עד לשער ברזל משמאל ובסמוך לו שדרת עצים המסמנת שרידי מטע אבוקדו שהיה כאן,
נחנה את הרכב נעבור דרך הפתח בגדר ונצעד כ10 דק' לערך על הדרך הלבנה הברורה עד שנראה מעלינו קבוצת אקליפטוסים ומשטח חשוף מימינם זהו המקום בו נמצא המעיין, דרך הולכי רגל ברורה מעפילה לעברו, רבים ישילו מעליהם את בגדיהם בזריזות ויזנקו אל המים , ובינתיים ניתן גם לשבת בדממה אל מול הנוף המרהיב של נהרות הירמוך והרוקד, ולהרהר בדברי הרב בעין אי"ה בעניין גבולות, נהרות וכיו"ב :"הרואה נהר בחלום ישכים ויאמר ויהי כנהר שלומך(ישעיה,מ"ח) שנהר מורה על אחדות הכללי שהמים אין להם פירוד מוחשי... על כן הרואה נהר רואה שלום... " (עין איה על מסכת ברכות, פרק א' סימן מ"ב).
הערת בטיחות חשובה : אין להישאר בשעות החשיכה במעיין ובכל מקרה אין לרדת לעבר גדר המערכת.
 


accessibility