חזיקה ג'ואייזה

פריחה משגעת בקצה העולם

המקום היחיד בישראל בו אפשר למצוא, ממש סמוכים אלו לאלו, את שלושת מיני-האלון הנפוצים בארצנו-המצוי, התולע ואלון-התבור. אם נהיה שקטים- אולי נזכה גם לראות עדרים של חזירי-בר וצבאים גם בשעות אמצע-היום. לקראת סוף-המסלול נגיע למעיין קטן, הנמצא בסמוך לשרידי כפר צ'רקסי נטוש בשם ג'ואייזה, ששרידיו הופיעו לכל אורך המסלול.

 

פריחה משגעת בקצה העולם!

מסלול משפחות אל הפריחה המרהיבה באלוני-הבשן (כ-3 שעות).

כ-2 ק"מ צפונית לכניסה לאלוני-הבשן (על כביש 98), ליד עץ ברוש נרד מזרחה מהכביש, וניסע על כביש משובש עד לשלט גדול של שביל הגולן, ושלט של סמ"ש ירוק. כאן נחנה את הרכבים, נתחיל לצעוד ברגל (דרומה), וניעזר בסמ"ש הירוק ובשביל הגולן. נתחיל בעלייה של כ-30 מ', ומכאן, המשך המסלול רק במישור ובירידה מתונה. מיד נוכל להבחין בפריחה המרהיבה על שלל צבעיה: אדום, צהוב, כתום, סגול, ורוד, לבן, חום ועוד ועוד. הודות לאזור הגבוה והקר (השנה ירד פה 3 פעמים שלג!), הפריחה כאן מאחרת לבוא ביחס לשאר הארץ, וככה אנחנו נהנים ממנה גם בחופש פסח. כמו'כ, במהלך ההליכה נראה את בתי המושב אלוני-הבשן ממערב לנו, וילוו אותנו 3 מיני האלון הגדלים כאן באופן טבעי: תולע, מצוי ותבור. זוהי תופעה חריגה ו"מנוגדת לכללים", אולי הכללים עוד לא הגיעו לפריפריה... נחצה את שביל הג'יפים ומעברי הבקר, ניפרד משביל הגולן, ונמשיך רק עם הסימון הירוק (אל דאגה, הפרחים ימשיכו איתנו). לאחר כ-45 דקות, נבחין בהריסות הבתים של הכפר הצ'רקסי ג'ואייזה, וכמה דקות לאחר מכן, כשכבר נהיה כ-150 מ' מהכביש, נוכל לפנות שמאלה (דרומה) אל בין האקליפטוסים, לפינת החמד עין ג'ואיזה ששוקם לאחרונה. מהמעיין נמשיך מערבה אל כביש 98, וכאן מסתיים הטיול.

 

איך מגיעים: המסלול לא מעגלי, וע"כ מומלץ להשאיר רכב אחד בסוף המסלול, בחניון הקטן על כביש 98, כ-2 ק"מ דרומית לאלוני-הבשן, ליד השלט המפנה לעין גו'אייזה. עם הרכב השני ניסע לתחילת המסלול הנזכרת לעיל.


accessibility