נקודות שלג וזרימות / עודד פורת

 

צילום: אוהד עומסי

"שלג על עירי" נחת בדיוק בזמן ואמנם גם אזורים אחרים מלבד הגולן נצבעו לבן ויש בהם זרימות מים נאות.

אך השלג בצפון הגולן עמוק יותר, עמיד יותר ואולי גם לבן יותר...

קבלו שלוש המלצות לנק' שלג גולניות. כאלו שקרוב לוודאי יחזיקו מעמד גם עד מחר (יום שישי):

הראשונה, הר חוזק בנק' היציאה למסלול חזיקה-ג'ואיזה- בוויז "הר חוזק 1158". בסיבוב אל המוצב עוצרים בזהירות בצד הכביש ניגשים אל שלט שביל הגולן הגדול הנמצא בצד ימין שלכם (דרום) חוצים במעבר הולכי הרגל את הגדר ועם סימון השבילים פונים שמאלה לעבר הנק' בה בימות הסתיו ישנם מרבדי חלמוניות וסתווניות.

השניה, הר בנטל- התצפית הידועה מתנשאת לגובה של 1165 מטר. חניה בחנייה הרגילה והעפלה אל קופי ענן תתן לכם הרבה הרבה שלג לראות ולנשום ובמזג האוויר הבהיר גם לראות מראות יפהפיים סביבכם.

השלישית, הכניסה לישוב נמרוד שבצפון הגולן. משמאל לשער הכניסה ישנה תצפית מרהיב לעבר ברכת רם, יער אודם והכפר מסעדה.

שלוש אזהרות חשובות:

 שלג מלווה גם בקרח נסיעה בשעות הכפור כאשר הכבישים חסומים מסוכנת. אל תעקפו מחסומים ואל תכנסו לצירים לא מפולסים. ישנן עוד המון נקוודת נוספות שאפשר להסתובב בהם אך נתנו לכם נקודות בטוחות.

שנית השלג מסתיר היטב מפגעים הנמצאים תחתיו. היזהרו.

ושלישית, אם בחרתם ללכת למקומות אחרים הישמרו מלחצות גדרות או ללכת למקומות לא ברורים לכם. השטח בשטח הגבוה והמזרחי בגולן שטחי מוקשים רבים הם מגודרים ומשולטים אך לעיתים בשלג שלטי האזהרה נופלים. אל תחצו גדרות ואל תלכו למקומות שאתם לא מכירים!

 

ואם כבר עליתם לגולן אז עוד שלוש המלצות חורפיות לימים האלו:

לסולידיים והמשפחות, שמורת אחו נוב- ריכוז נרקיסים ענק ועצום בכניסה לישוב חספין. אתר טבע בעל חשיבות בינלאומית. הצטיידו במגפיים או בנעליים שאפשר להרטיב. בוויז "אחו נוב"

טיול זרימות למפלים הידועים אך הזורמים היטב:

מפל עיט שחווה זרימה נדירה- מפל סמוך למושב אניעם. מפל עיט בוויז. אל תפספסו גם את המפל התחתון. מהתצפית הסלולה ממשיכים הלאה בדרך הולכי רגל עם קצת בוץ עד לתצפית מסודרת על המפל התחתון שהוא גם יפה וגם פחות עמוס. מוזמנים אח"כ לפרגן בקפה ושוקו חם בקפה צורימן בכפר האמנים אניעם. בית הקפה מופעל הינו עמותה שמפעילה נוער בגולן.  

מפל קצרין- בתוך עיר הבירה של הגולן קצרין רשמו בוויז נחל קצרין. תחנו בחניה המסודרת ולכו עם הטיילת הסלולה.

מפל סער – בצפון הגולן. אל תוותרו על מסלול הגשרים.

גשר הידידות בכניסה לעין קניה

 

תצפית נחמה- מאחורי הישוב יונתן בדרך לכיוון גלגל רפאים (רוג'ם אל הירי) מסתתרת תצפית מיוחדת הצופה אל עבר מאגרי המים הגדולים של הגולן והמסילים שהם החלקים הרדודים של נחלי הגולן על התצפית הוקמה לזכרה של נחמה רוטשטיין ממקימות המושב. התצפית מוקמה על תוואי שביל הגולן והמקום מתוחזק כנקודת מנוחה עם נדנדה אל מול הנוף ושולחן פיקניק. אפשר למלא כאן מים מתוך צינור גדול ואפילו שירותים כימיים הוצבו שם כשהם מתוחזקים היטב בנקיון יומיומי. בעקבות גשמי הברכה ניתן לראות היטב מהתצפית את ה"מסילים", הואדיות הרדודים, של מישורי הגולן שמזרימים כמויות אדירות של מי גשמים לעבר מאגרי המים הגדולים שנראים היטב גם הם מכאן.

איך מגיעים לכאן? נוסעים לעבר מושב קשת שבדרום הגולן בחיבור של כביש 87 (צומת יהודיה- צומת הבשן) עם ציר הנפט נפנה דרומה וניסע על ציר הנפט כ5 ק"מ לערך בהם נעבור את מושב קשת שיראה משמאלנו ונגיע אל צומת בו נפנה ימינה (דרומה). הדרך נקראת בשם "ציר המים"  וזאת על שום צינור מי השתיה שהונח על תוואי זה מעינות פחם (הנמצאים ממזרח לנו) ועד לתל סאקי. ניסע בזהירות כ- 3.5 ק"מ על הציר המשובש במהלכם נחלוף על פני מתקן טיהור שפכים שהוא חלק ממפעל גדול להשבת מי הקולחין של כלל רמת הגולן לחקלאות. נעבור צומת קטן  ונמשיך בו ישר. נחצה מסיל מים וצומת קטן נוסף שגם בו נמשיך ישר בעליה גדולה שבקצה העליון שלה נראה מימין בונקר צבאי קטן, סככה לא מקורה ושירותים כימיים. זוהי התצפית


accessibility