מקטע שביל גולן- מאנדרטת עז 77 עד לפסגת הר בנטל/ רותם צור

 

מקטע זה מיועד למי שרוצה לחוות את הגולן על כל רבדיו, לראות את הנוף, להרגיש את הטבע, ולנשום את הסיפורים, בטעימה של 7 קילומטרים ספורים בלבד. זהו אינו מקטע שלם של שביל הגולן הקלאסי, אלא חלק נבחר (מתוך שני מקטעים) שמזמן לנו מפגש מיוחד עם הגולן.

דרשת קושי: קל-בינוני

דרכי הגעה:  נתחיל את המסלול באנדרטת "עז 77". לבאים מדרום, מכביש 98, לאחר צומת אלרום ממשיכים צפונה (ישר) כ300 מטר, ולאחר מכן תהיה פניה מזרחה (ימינה) לאנדרטת 'עז 77', נוסעים כ1.5 ק"מ ופונים שמאלה, ולאחר ק"מ נוסף פונים שוב שמאלה. (לא לדאוג, יש שילוט). במקום יש חניה מסודרת לרכבים ולאוטובוסים ללא תשלום.

את המסלול נסיים על הפסגה של הר בנטל. שם ישנה חניה מסודרת ללא תשלום לרכבים ואוטובוסים,מצומת ווסט (האמיר) נוסעים על 959 מזרח, עוברים את צומת פורן, בצומת בנטל פונים דרומה (ימינה) לכיוון מרום גולן. לאחר כ1.5 ק"מ, פונים שמאלה לפי השילוט להר בנטל, ועולים בזהירות רבה את העליות המפותלות והצרות.

למעוניינים לסיים את המסלול בתחילת הסוללה של מאגר בנטל- מצומת ווסט (האמיר) לפנות ל959 מזרח, לעבור את הצמתים פורן ובנטל, וק"מ לאחר צומת בנטל הכביש מתעקל צפונה (שמאלה). בעיקול ישנה חניה על כורכר ממזרח (מימין) לכביש.

דגשים והמלצות:

  • במהלך המסלול נאלץ לחצות מספר פעמים את הכביש. בזהירות רבה! תנועה דו כיוונית.
  • שימו לב כי המסלול אינו מעגלי, מה שמצריך לפחות 2 מכוניות.
  • הטיפוס להר בנטל כרוך בעליה תלולה והנו למיטיבי לכת בלבד. ישנה אפשרות לטייל את המסלול ללא העליה להר. (מפורט בדרכי ההגעה וכן בתיאור המסלול עצמו)
  • הכביש המוביל להר בנטל הנו צר ומפותל. נא לעלות להר ולרדת ממנו בזהירות, גם אוטובוסים נוסעים שם.
  • המסלול לא מומלץ בימי עומס חום כיוון שרובו חשוף לשמש.

תיאור כללי:

המסלול מתחיל באנדרטת "עז 77", באנדרטה זו ניתן לשמוע בעמדת מסבירן קולי את סיפור הקרב של "עמק הבכא" שנערך במלחמת יום הכיפורים 1973. רמת הגולן הנה שטח מישורי בעל תילים געשיים וביניהם "קו התילים", כלומר שרשרת תילים המהווים גבול טופוגרפי בין ישראל לסוריה. בקו זה ישנן 2 פתחות, כלומר 2 אזורים בהם אין תילים, וכך טנקים יכולים לעבור. הסורים ניצלו את האזורים האלו, ובהם ריכזו את עיקר הלחימה. אחת הפתחות ניצבת מולנו, פתחת קונייטרה, או במילים אחרות- עמק הבכא. מצפון לה- החרמונית, ומדרום לה- רכס הבוסטר. בפתחה זו נערך אחד מקרבות הבלימה הקשים במהלך מלחמת יום הכיפורים, קרב בו צה"ל נאלץ להחזיק מעמד ולבלום את הסורים בכל מחיר. הטנקים נלחמו במרחק של מטרים ספורים בלבד זה מזה, לסורים היו אמצעים לראיית לילה ולצה"ל לא, ומבחינת יחסי הכוחות נלחמנו מעטים מול רבים. בקרב זה התגלו גילויי גבורה רבים מצד חיילינו, ובפיקודו של מג"ד 77 אביגדור קהלני הסתערו חיילנו בגבורה ובעוז, ובכך הצליחו לבלום את ניסיון הסורים לכבוש את מדינת ישראל.

מהאנדרטה נלך מזרחה ונצעד במקביל לתעלת הנ.ט (נגד טנקים) ששימשה כעזר ללוחמנו בקרבות ביום הכיפורים.  

נגיע לשביל עפר ונראה במו עינינו את התגשמות נבואת הושע הנביא התנ"כי "והיה העמק העכור לפתח תקווה". העמק שהיה לעמק הבכא בגלל הקרובת העזים שנטשו בו ומחיר הדמים הכבד של חיילי צה"ל. הפך ברבות השנים לעמק פורח ומשגשג בדמות כרמים וטעי תפוחים. השביל מהלך בין כרמי הגפן של מושב 'אל-רום'. כרם זה שניטע כבר ב1983 משלב זנים שונים של ענבים, מהם 'יקבי רמת הגולן' מפיקים יין משובח ואיכותי. למרות שטחה הקטן של הרמה-האקלים, סוג האדמה וגובה הקרקע מאפשרים לגידול 23 זנים שונים של ענבים ברחבי רמת הגולן. עובדה ההופכת את הגולן לאחד האזורים המיוחדים בעולם לגידול יין.

נמשיך עם השביל ונפנה אתו מערבה (ימינה) עדיין מהלכים בין הכרמים. לאחר 500 מ' נעבור במעבר בקר ונפנה דרומה (שמאלה). לאחר כ300 מטרים ישנה אפשרות לסטות מהמסלול מערבה (ימינה) לשביל המוביל לח'רבת עין חוורה, שרידי יישוב סורי שם יש בור מים המכוסה בשכבת בטון.

בהמשך הדרך נצעד בדרך סורית קדומה, שמוכיחה כי הגולן היווה דרך עיקרית ומרכזית, חיבר בין אזורים שונים, וכן בעל חשיבות רבה לעולם המסחר.

נמשיך בשביל, ואם נטייל בעונת הסתיו נפגוש במרבד של כרכומים צהבהבים וכרכומים נאים, וכן בסתווניות התשבץ היפהיפיות ששמן מעיד על תקופת פריחתן. גם הכרכום וגם הסתוונית הם גיאופיטים, כלומר רוב השנה מתחת לאדמה קיימת רק פקעת (איבר אגירה של הצמח), ובתקופת הפריחה של הצמח אנו זוכים למפגש עם הפרח, הסתוונית והכרכום בכבודם ובעצמם.

לאחר שנעבור במעבר בקר נוסף נגיע לשפת כביש 98 אותו נצטרך לחצות בזהירות לכיוון דרום מערב. הדרך נוחה, ומאפשרת לחוש את המרחבים העצומים של הגולן. בהמשך נלך במקביל לכביש 959 ולאחר כק"מ נהלך בין השרידים הנקראים 'באב אל הווא' או בעברית- שער הרוחות. אלו שרידי כפר נטוש הבנוי על שרידי כפר ע'סני. הע'סנים שבט ערבי נוצרי חיו בצפון ומרכז הגולן בתקופה הביזנטית.  לצד השרידים ישנה ברכת מי גשם טבעית שתושבי הכפר סכרו והשתמשו בה.

לאחר שנעבור את באב אל הווא, נחצה את כביש 959, הפעם לכיוון דרום מזרח, ומכאן נעלה ונתחיל לצעוד על סוללת מאגר מרום גולן. המאגר הוא מאחד מ-14 מאגרי מים מלאכותיים שנבנו בגולן ע"י הישובים החקלאיים בגולן וזאת בכדי לנצל את מי הגשמים בצורה המיטבית ביותר לטובת החקלאות המתקדמת והמשגשגת בגולן . בנקודה זו ישנה אפשרות להחנות רכבים למטיילים שלא מעוניינים לטפס לפסגת הר בנטל. לאחר ק"מ הליכה על הסוללה נעבור מחסום, ואחריו המסלול מתעקל ימינה. בנקודה זו בנוסף לשביל הגולן ניצמד לסימון שבילים אדום. יש לשים לב לא להמשיך ישר על שביל הסוללה. הטיפוס על הר בנטל אורך ק"מ יחיד אך מאתגר, ודורש הצטיידות נכונה של מים וכובע. הר בנטל הינו אחד מ73 תילי הגעש הנמצאים ברמת הגולן.

בפסגת הר בנטל ישנה תצפית מרהיבה 360 מעלות, ממנה ניתן לראות:

 

  • מצפון- החרמון, עמק הבכא
  • ממזרח- סוריה, גדר הגבול, קונייטרה הישנה (העיר הגדולה בגולן הסורי נכבשה על ידינו במלחמת ששת הימים והוחזרה לידי סוריה במסגרת הסכמי הפסקת האש לאחר מלחמת יוה"כ ), קו התילים הסורי ובראשו תל חרה הגדול שבהרי הגעש הנמצאים בסוריה.
  • מדרום- הר אביטל (תל געשי נוסף שבפסגתו מוצב מודיעין צה"לי), רכס חזקה המיוער ובו תל עאסנייה  עם טורבינות הרוח ליצור חשמל נקי.
  • ממערב- מרום גולן (הישוב הראשון שהוקם בגולן), עמק החולה והגליל העליון.

בנוסף על התל ישנו מוצב חיילי או"ם הנמצאים שם מכח הסכם הפסקת האש שנחתם בין ישראל לסוריה בסיום מלחמת יום הכיפורים. מלחמת האזרחים בסוריה גרמה לחיילי האו""ם לעזוב את מוצביהם הנמצאים בשטח סוריה אך הם נדרשים להמשיך ולפקח על ישום ההסכמים והם עושים זאת גם בעזרת תצפית מהתל הגבוה. במקום גם בונקרים תת קרקעים המהווים דוגמא למוצב צה"לי ונותנים לנו אפשרות לחוות את תחושת החיילים הנמצאים בבונקר. בפסגת התל גם בית קפה עם שם מבריק, 'קופי ענן'. (בית הקפה ללא תעודת כשרות).

מסלול זה משלב בעדינות והדר את טבע הגולן, את ההיסטוריה המרתקת שלו, את חיי האדמה של התושבים כיום, וכמובן את סיפורי מורשת הקרב שהם בלתי נפרדים ממנו. 


accessibility