נחל מיצר

לועדת השמות הממשלתית מחשבות נסתרות. רבים מהמטיילים בשבילי ארצנו ומכירים את שמותיהם הערביים של המעייינות השונים, ההרים והנחלים עומדים משתאים אל מול הלוגיקה של בחירת השמות התמוהה לעיתים של הועדה. אחת מהדוגמאות  לכך היא נחל מיצר הנמצא בדרום הגולן, הנחל הינו נחל יוצא דופן בגולן משתי סיבות עיקריות הראשונה הוא זורם מזרחה ולא מערבה, כלומר אל הירמוך ולא אל הכנרת. שנית, הנחל נמצא על משטחי גיר לבנים ולא על משטחי הבזלת השחורים המוכרים כל כך בגולן .

הערבים קראו לנחל "ואדי מסעוד" כלומר הנחל המאושר מה בין מאושר למיצר? בוודאי שמבחינה לשונית הקרבה היחידה היא העובדה שהם ההפכים הגמורים, אך לועדת השמות היגיון היסטורי- טופוגרפי שאולי מציב דווקא בסימן שאלה את ההחלטה של הערבים תושבי האזור לקרוא לנחל בשם זה. מקור השם מיצר טמון בצורתו הטופגרפית של הנחל ושל האוכף המתנשא בקודקודו הצפון מערבי שצורתו כצורת מיצר ממש ממערבו מתחתר נחל עין גב לכיוון הכנרת וממזרח צונח נחל מיצר בשיפוע תלול אל הירמוך. אכן מקום שראוי שיקרא "מיצר". במיצר זה שנמצא על כביש 98 בין הקיבוצים כפר חרוב ואפיק, מזהה פרופ' יגאל ידין ז"ל את מקום הקרב בין אחאב מלך ישראל והדד מלך ארם (תיאור הקרב במלכים א, כ') זאת על פי התיאור התנ"כי הפנטסטי של היערכות הצבאות זה מול זה "כשני חשפי עיזים" . אולם בעקבות פרויקט המחקר "ארץ גשור" של אוניברסיטת ת"א ומחקרים אחרים הדעה הרווחת היא שהקרב לא היה כאן אלא ככל הנראה בסביבת הקיבוץ עין גב הסמוך לים-כנרת, ולא זה המקום להיכנס לפולמוס ארכיאולוגי ולפרשנות תנ"כית.

הקרב המפורסם ביותר שהתרחש באזור זה היה "קרב ירמוך" המפורסם בו הובסה אימפריית ביזנטיון אל מול המוסלמים בשנת 636 לספירה, 4 שנים לאחר מותו של מוחמד.

קרב זה הינו נק' מפנה היסטורית חשובה שכן זהו הקרב שפתח את שער העולם המערבי לכיבוש העולם המוסלמי. בכל אופן בקרב זה הפסיד הרקליוס קיסר ביזנטיון עם 100,000 לוחמיו אל מול רוח לחימה וניצול טקטי של השטח של 30,000 לוחמי חאלד אבן וליד שלמעשה משכו את צבאו של הרקליום אל המיצר. ההיסטוריונים המוסלמים מתארים טבח של עשרות אלפי לוחמים שכושר לחימתם היה מוגבל מכיוון ש... קשרו להם את הרגליים כפשוטו איש אל חברו על מנת למנוע מהם לנוס אל מול אימי הלחימה. הקרב נכנס גם אל הפנתיאון של האיסלאם, וגם כיום לעיתים אנו נאלצים לשמוע התלהמויות מצד אויבינו המדברות על נצחון גדול כמו קרב ירמוך, יכול להיות שזוהי הסיבה שבעטיה הם קראו לו מאושר על שם הנצחון המתוק...

אבל מעבר להיסטוריה צבאית, הנחל הוא גן עדן למטיילים. הכלניות מתיישבות על כל כתם אדמה ויוצרות מרבדים אדומים מרהיבים, הרקפות מתחבאות בין הסלעים. אלוני התבור העומדים בשלכת גדולים וחסונים . "אזנית הכלח", פטריה מדהימה צומחת ממש בחיבור שבין הבזלת לגיר. ואם נבוא בשעת צהריים אולי נראה את האירוס המצוי, המכונה גם צהרון, על שום מנהגו לקום כדרך בני מלכים בצהריים. הרועץ היחידי הקיים בטיול הינו הדרך המסובכת קימעה למטייל הממוצע להסתובב בנחל, לכן אנא קראו היטב את הוראות הכיוון.

 

מסלול מעגלי בחלק העליון של הנחל: נוסעים על כביש 98 כ3 ק"מ צפון מזרחית לקיבוץ כפר חרוב נראה חניון קטן דרומית לכביש עם סימון של רשות הטבע, אפשר גם להגיע מצפון דרך צומת כורסי צומת אפיק ולהמשיך 3 ק"מ דרום- מערבית לצומת אפיק (לא להתבלבל עם הכניסה לקיבוץ מיצר הנמצאת לפני כן) נחנה את הרכב ונעקוב אחרי הסימון הכחול. המסלול הינו קווי כלומר נצטרך לשוב באותה הדרך שהיגענו מכאן אפשר לשוטט ומומלץ מאוד לרדת מהבמה בידיעה שנצטרך גם לעלות באותה הדרך עד למפגש עם אלון גדול מאוד הנמצא על גדות הנחל, לאחר מנוחה קצרה נאזור כוחות ונחזור בחזרה. אלו מאיתנו שמצוידים ברכב שטח יכולים להגיע אל קצה הנחל המטויל על פי ההנחיות הבאות: נכנסים אל הקיבוץ מיצר הנמצא 4 ק"מ דרומית לכביש 98, לא נכנסים אל הקיבוץ אלא ממשיכים הלאה ועוקבים אחרי שילוטי רשות הטבע על נק' סיום לנחל מיצר הדרך מסומנת אדום נמשיך כ5 ק"מ על הציר המשובש קמעה בסמוך לגדרות הישנות של צה"ל עד לעיקול חד דרומה ומיד לאחריו צומת מערבה המשולטת ומסומנת שם נפנה ונתחיל לנסוע על גבי הציר המשובש עוד יותר כ500 מטר לאחר הפנייה נגיע לשלוליות המציבות אתגר לרכבי שטח נחצה אותם ונמשיך ללא הרפתקאות עבירות עוד כ3 ק"מ בדרך מפותלת ותלולה אנא היזהרו עד לנק' המפגש עם הנחל שם ישנו שילוט המכוון למפל נחנה את הרכב בחניון ונצעד דרומה כ300 מ' על סימון השבילים עד למראה המפל המשובב. לאחר מכן נשוב אל עקיבנו אל הרכב. זאת גם נק' הסיום של המסלול הרגלי למי שהתחיל בחניון שבכביש 98.

אני משוכנע שבסיום הטיול המדהים הזה נבין היטב את הסברו של יהודה זיו למקור השם מיצר על שום הפסוק מתהילים "מן המיצר קראתי : יה... איזה יופי"


accessibility