תל סאקי

תל סאקי הוא מקום היסטורי שהפך לסמל מרכזי במלחמת יום הכיפורים שהתרחשה בשנת 1973. התל ממוקם בגולן הסורי, שהיה אז בשליטה ישראלית, ושימש כחזית מרכזית בקרב על הרמה.

ב-6 באוקטובר 1973, במהלך יום כיפור, פתחו מצרים וסוריה במתקפה מתואמת נגד ישראל. בחזית הצפונית, סוריה פלשה לרמת הגולן וניסתה להשתלט על מפתחים גיאוגרפיים חשובים. זה היה אחד מהמוקדים האסטרטגיים החשובים שנלחמו עליו במהלך המלחמה.

המאבק על תל סאקי התמקד בהגנה עזה של חילות צה"ל שניסו למנוע מהכוחות הסוריים להשתלט על התל. הקרב על תל סאקי היה קשה ודמי, והוא כלל הרבה אומץ וגבורה מצד הלוחמים הישראלים. שלושה ימים בהם עמדו לוחמי הנחל המוצנח חטיבה 188 וחטיבה 7 מול כוחות ההבקעה הסורים.

סיפור גבורתם של הלוחמים בתל וכוחות החילוץ מסמלים את האחווה והרעות של לוחמי צה"ל.

לאחר המלחמה, תל סאקי הפך לסמל לאומץ ולמרץ הלוחמים שהגנו על הרמה ועל מדינת ישראל. המקום משמש כיום כאתר הנצחה וזיכרון לחללים שנפלו בקרב ומושך מבקרים ותיירים מרחבי העולם.

אנדרטת תל סאקי

אנדרטת תל סאקי היא אתר הנצחה שנבנה לזכר החללים מהקרב במלחמת יום הכיפורים. האנדרטה ממוקמת במרכז הגולן, באזור שבו התרחש הקרב העז והדמי. האתר נועד להנציח את זכר הלוחמים שנפלו בקרב ולשמר את סיפור הגבורה והקורבנות שהביאו.

האנדרטה מורכבת ממספר יצירות אמנות ומונומנטים שמייצגים את האירועים שהתרחשו במהלך הקרב. כוללת גם טקסטים המספרים את סיפור הקרב, תמונות של הלוחמים, ומידע על ההיסטוריה של האיזור והמלחמה. במקום ישנם גם נתיבים להליכה שמאפשרים למבקרים לחוות את האתר ולהבין את החשיבות ההיסטורית והאישית של המקום.

האנדרטה משמשת כמוקד לטקסים הרשמיים בימי זיכרון ומהווה מקום מושך לתיירות היסטורית ולימוד על תולדות ישראל והגולן.

תל סאקי אנדרטת תל סאקי

איך מגיעים – מסלול מומלץ

לאנדרטת תל סאקי ניתן להגיע בכביש 98, שהוא הכביש הראשי העובר ברמת הגולן. מומלץ להגיע ברכב לאנדרטה, מכיוון שהיא ממוקמת באזור פחות מיושב ולא מוגש כהלכה בתחבורה ציבורית.

מסלול הביקור באנדרטה כולל את האלמנטים הבאים:

  1. סיור במוזיאון הקטן – במוזיאון תוכלו לראות תצוגות שונות המתארות את הקרבות בגולן, כולל תצוגות רב-תקשורתיות על מלחמת יום הכיפורים ופרטים על הלוחמים והקרבות שהתחוללו בתל סאקי.
  2. ביקור באנדרטה ובמונומנטים – ההליכה בין המונומנטים השונים המציינים את האירועים השונים שהתרחשו במהלך הקרב.
  3. נקודת תצפית לכיוון סוריה – מקום זה מציע תצפית יפהפייה על הגולן ועל שטחי סוריה הסמוכים.
  4. מסלולי הליכה בטבע – אם אתם חובבי טבע, תוכלו להמשיך לטייל במסלולי ההליכה הסמוכים שמציעים נופים יפהפיים של הרמה והסביבה.

הביקור באתר אינו ארוך מדי, ובדרך כלל יכול להימשך מספר שעות, תלוי בעומק הביקור וההתעניינות של המבקרים. הגעה לאתר ברכב מצריכה נסיעה בטיחותית וזהירה, במיוחד בימי חורף ובשעות הלילה.

המלצות נוספות

תל סאקי

תל סאקי הוא מקום היסטורי שהפך לסמל מרכזי במלחמת יום הכיפורים שהתרחשה בשנת 1973. התל ממוקם בגולן הסורי, שהיה אז בשליטה ישראלית, ושימש כחזית מרכזית

שביל הגולן

  שביל הגולן– שביל הגולן, האח הקטן של שביל ישראל, הוא שביל טיול ארוך בן כ-120 ק"מ המתחיל בחרמון ומסתיים במורדות הגולן בתצפית על הכנרת.

יער אודם

יער אודם

יער אודם הוא שריד ליער גדול יותר שכיסה את האזור עד לפני מאה שנים. הצ'רקסים שהתיישבו בגולן במאה ה-19 כרתו את עצי היער לבנייה ומכירה

Open chat
שלום,
כיצד אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן